خواص نمک سیاه هیمالیا

نمک سیاه هیمالیا، در هند یافت می شود. از معادن نمک سیاه،میتوان به هند، پاکستان، بنگلادش، نپال و سایر مناطق اشاره کرد. این محصول برای اولین بار در طب آیورودا به دلیل خواص طب سنتی و درمانی آن استفاده شد. نمک سیاه پر از مواد معدنی نامحلول است که جذب آنها توسط بدن را سخت تر از دیگر نمک هاست.

در حال حاضر، نمک سیاه معمولا در آشپزی استفاده می شود و یک ماده محبوب در دستور العمل های هندی است. منشا آتشفشانی دارد و از ترکیبات گوگردی تشکیل شده، که به بو و طعم آن کمک می کند. همچنین از آهن و کلرید پتاسیم نیز در ساختار این نمک بکار رفته است.

خواص نمک سیاه هیمالیا

خواص نمک سیاه

خواص نمک سیاه نمک سیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد و میزان سدیم آن به طرز شگفت انگیزی کم است. همچنین حاوی مواد معدنی مهمی مانند آهن، کلسیم و منیزیم است که برای سلامت بدن ضروری هستند.

به دلیل مواد معدنی موجود در نمک سیاه از این ماده طبیعی به طور خاص در مواد غذایی، لوازم آرایشی و درمان های پزشکی استفاده می شود برخی از مزایای این نمک عبارت اند از:

سوزش سر دل و نفخ معده را کاهش می دهد

نمک سیاه تولید صفرا را در کبد تحریک می کند همچنین سطح اسید معده را محدود می کند و رفلاکس را کاهش می دهد. مقدار کمی نمک می تواند تشکیل گازها را کاهش دهد ودر کم کردن نفخ معده اثر گذار باشد.

گوارش

اگر مشکلات گوارشی دارید، نمک سیاه یک درمان خوب برای کمک به کبد شما در ساخت صفرا و بهبود جذب ویتامین محلول در چربی بدن در روده کوچک است.

سلامت قلب

نمک سیاه میتواند بقایای سمی مواد غذایی نادرست هضم شده را کاهش می دهد و به کاهش کلسترول نیز کمک می کند.همچنین با عمل به عنوان یک رقیق کننده طبیعی خون، فشار خون را تنظیم می کند. پزشکان مصرف نمک سیاه را بیش از 6 گرم در روز توصیه نمی کنند، زیرا مصرف بیش از حد این نمک می تواند فشار خون شما را افزایش دهد. اگر فشار خون بالا دارید، بیش از 3.75 گرم در روز مصرف نکنید.

عوارض دیابت را کاهش می دهد

نمک سیاه به کاهش جزئی سطح گلوکز خون کمک می کند. همچنین مقادیر کم نمک سیاه فشار خون بالا را کاهش می دهد.

اسپاسم عضلانی را کاهش می دهد

مقادیر قابل توجهی پتاسیم در نمک سیاه وجود دارد که برای عملکرد صحیح عضلات ضروری است و به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می کند.

فواید نمک سیاه برای نوزادان

نمک سیاه ایمنی کودکان را تقویت می کند. همچنین از آنجایی که به خلاص شدن از شر گازهای روده و هضم غذا کمک می کند و بلغم را از بدن دفع می کند،مصرف آن برای نوزادان (بزرگتر از یک سال) مناسب است.

تنظیم قند خون

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود و وظیفه کنترل سطح قند خون را بر عهده دارد. بر اساس مطالعات، سطح پایین سدیم با کاهش انسولین در بدن مرتبط است.مصرف منظم نمک سیاه، که سرشار از سدیم است، به تولید انسولین کمک می کند و از این رو سطح قند خون بدن را کنترل می کند.

برای پوست

نمک سیاه،ضد خشکی پوست است و همچنین به بهبود ترک پاشنه پا، رگ به رگ شدن و ورم پا نیز کمک می کند.خیساندن پا در آب گرم حاوی نمک سیاه در تسکین درد و تورم موثر است. نمک‌ سیاه به عنوان یک پاک کننده عمل می کندو در به دست آوردن ایجاد پوستی شفاف به شما کمک می کند. پوست ترک خورده را می توان با شستن ناحیه آسیب دیده در آب ولرم با نمک سیاه التیام بخشید.

برای مو

با استفاده منظم از نمک سیاه،داشتن موهای شاداب و بدون آسیب را تجربه کنید.این ماده حاوی مواد معدنی مهمی است که به ترمیم انتهای مو، کاهش شوره سر و کنترل ریزش بیش از حدکمک می کند.

نمک سیاه را به اسکراب مو اضافه کنید یا آن را در آب حل کنید و بعد از شستن مو از آن به عنوان آبکشی استفاده کنید.

برای سینوزیت

غرغره کردن نمک سیاه با آب گرم یا استنشاق بخار آن در درمان و کنترل سینوزیت و باز شدن هرچه سریع تر سوراخ های بینی موثر است.

کاهش وزن

نمک سیاه برای کاهش وزن یک مکمل عالی در رژیم غذایی است.در مقایسه با نمک معمولی، هضم غذا را سرعت می بخشد و تغذیه را برای سلول های بدن بهبود می بخشد.

آب لیمو و کمی نمک سیاه را به آب اضافه کنید. و بعد از مخلوط کردن آن را بنوشید. می توان آن را اول صبح یا بعد از غذا مصرف کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که این تنها یک تاکتیک برای کمک به کاهش وزن شما است و نمی توان صرفا با انجام این کار به کاهش وزن ایده آل رسید.

نمک سیاه هیمالیا

نمک سیاه هیمالیا خطرات سلامتی

نمک سیاه فواید بسیاری برای سلامتی دارد، اما مانند بسیاری از مواد دیگر، مصرف آن در مقادیر زیاد می تواند عواقب مضری داشته باشد. از آنجایی که نمک سیاه حاوی فلوراید و سایر مواد شیمیایی است، می تواند بر عملکرد بدن تأثیر بگذارد.

سنگ کلیه

مصرف منظم نمک سیاه می تواند سنگ کلیه در بدن شما ایجاد کند و به دنبال آن سبب مختل شدن و دردناک شدن فرایند ادرار شود.

اختلال عملکرد تیروئید

نمک سیاه یددار نیست و ید نقش مهمی در عملکرد مناسب تیروئید دارد. نمک یددار را جایگزین نمک سیاه نکنید. اگر این کار را انجام دهید، باید منابع دیگری از ید را در رژیم غذایی خود پیدا کنید.

مشکلات دهان و دندان

نمک سیاه حاوی فلوراید است و مقدار زیاد آن می تواند باعث فلوروزیس دندان شود. شما باید مصرف نمک سیاه را برای کودکان خود محدود کنید تا بر رشد دندانی آنها تأثیری نگذارد.

مقدار ومیزان مصرف نمک سیاه:

اگرچه نمک سیاه نسبت به نمک معمولی سدیم کمتری دارد، اما همچنان باید در حد تعادل مصرف شود. نمک سیاه مانند نمک خوراکی ید ندارد، بنابراین همچنان باید منابع ید را برای رژیم غذایی خود پیدا کنید.اگر نمک سیاه را به عنوان دارویی برای هضم غذا یا حذف سموم از بدن خود در صبح مصرف می کنید، باید از مقادیر کم و متعادل برای حفظ سلامت بدن خود استفاده کنید.

نمک سیاه یک جایگزین طبیعی عالی برای نمک معمولی است، به خصوص اگر می خواهید یک دستور هندی یا آسیایی آشپزی جدید را امتحان کنید.نمک سیاه با مشخصات طعم منحصر به فرد خود، می تواند طعم بسیاری از غذاها را برای شما جالب تر کند!